Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, December 07, 2012

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ - PRESS OFFICE

 Von: Spyros Kostadimas [mailto:Sp.Kostadimas@gmx.net]
Gesendet: Samstag, 1. Dezember 2012 13:32

Spyros Kostadimas, Oberstr.117, 51149 Koeln, GERMANY

«Γιάννινα, 100 χρόνια ελεύθερα» - Ιωάννινα, 05.08.2012

                          ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
                                                        Νέα Υόρκη, 29.11.2012

Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού καταδικάζει τις προκλητικές δηλώσεις του Σαλί Μπερίσα 

Με μεγάλη έκπληξη και απορία λάβαμε γνώση τις, με εθνικιστικές κορώνες, δηλώσεις του Πρωθυπουργού της Αλβανίας Σαλί Μπερίσα.
Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού καταδικάζει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο ως προκλητικές αυτές δηλώσεις του πρωθυπουργού της Αλβανίας, που έκανε στην Αυλώνα στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για την 100η  επέτειο της Ανεξαρτησίας της χώρας.
Τη στιγμή που σε όλη την Ευρώπη οι κυβερνήσεις προσπαθούν με κάθε τρόπο να πολεμήσουν τον ρατσισμό και εθνικισμό που όλο και θεριεύει, ο πρωθυπουργός της Αλβανίας ρίχνει λάδι στη φωτιά με τις ανιστόρητες δηλώσεις του για μια μεγάλη Αλβανία και δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στις σχέσεις καλής γειτονίας που επιδιώκει η Ελλάδα.


Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας
του Παγκοσμίου Συμβουλίου Ηπειρωτών Εξωτερικού (ΠΣΗΕ)No comments: