Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, December 07, 2012

Δελαβέκουρας: «Δεν πρόκειται να ανεχθούμε εθνικιστικές κινήσεις από την Αλβανία»

http://www.newsnow.gr/article/296951/
2012-12-06 17:10:02
Φωτογραφία για Δελαβέκουρας: «Δεν πρόκειται να ανεχθούμε εθνικιστικές κινήσεις από την Αλβανία»
«Θέλουμε να εργαστούμε προκειμένου ολόκληρη η περιοχή μας να έρθει πιο κοντά στα ευρωπαϊκά πρότυπα. Νομίζω ότι αυτό είναι και προς το συμφέρον της Αλβανίας, προς το συμφέρον του αλβανικού λαού, τον οποίο η Ελλάδα έχει στηρίξει όλα αυτά τα χρόνια. Από την πλευρά μας όμως πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι δεν πρόκειται να ανεχθούμε κινήσεις και στάσεις εθνικιστικές, οι οποίες τραβούν την περιοχή μας προς τα πίσω. Πρέπει να κοιτάξουμε προς τα εμπρός και μαζί να οικοδομήσουμε το κοινό ευρωπαϊκό μας μέλλον», επισήμανε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών Γρηγόρης Δελαβέκουρας κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης των διπλωματικών συντακτών σχολιάζοντας το θέμα που προέκυψε από τις πρόσφατες δηλώσεις του Σαλί Μπερίσα ότι η Πρέβεζα είναι… αλβανικό έδαφος.

«Θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην περιοχή μας, ακριβώς, γιατί ο εθνικισμός αποτελεί υπαρκτή απειλή. Η έξαρση του εθνικισμού το τελευταίο διάστημα σε μία περιοχή όπως τα Βαλκάνια, που έχουν πληρώσει πολύ ακριβά εθνικιστικές και αλυτρωτικές συμπεριφορές, στάσεις και ενέργειες, είναι επικίνδυνη. Είναι απαραίτητο να μην επιτρέψουμε να συνεχιστεί αυτή η έξαρση του εθνικισμού», συνέχισε ο κ. Δελαβέκουρας και αρκέστηκε να πει ότι το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών «συγκρατεί» την ανασκευαστική δήλωση του πρωθυπουργού της Αλβανίας.

Αναφερόμενος στο Σκοπιανό, ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών υπογράμμισε ότι «πάγια θέση της Ελλάδας είναι ότι η χρήση των επιθετικών προσδιορισμών που χρησιμοποιήσατε έχει άμεση συνάρτηση με το ζήτημα της ονομασίας της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας και τις συνεχιζόμενες διαπραγματεύσεις. Γι’ αυτόν το λόγο και είναι ξεκάθαρη η θέση της Ελλάδας σε όλα τα διεθνή fora στα οποία συμμετέχει, ότι δεν πρέπει να γίνεται η χρήση αυτών των όρων».

Ο κ. Δελαβέκουρας επισήμανε ότι σύμφωνα με την απόφαση 817 του Συμβουλίου Ασφαλείας του «η επίλυση του ζητήματος της ονομασίας είναι απαραίτητη για την εμπέδωση της σταθερότητας στην περιοχή μας», προσθέτοντας με νόημα ότι «ένα τέτοιο βήμα, η επίλυση του ζητήματος της ονομασίας θα ήταν απτή απόδειξη σχέσεων καλής γειτονίας και θα έδινε τη δυνατότητα να δοθεί μία πολύ σημαντική ώθηση στην ευρωπαϊκή και ευρωατλαντική προοπτική της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας».
TreloKouneli


  Delavekuras: Nacionalizmi, kërcënim real për Ballkanin, nuk do e tolerojmë (ΤΕΜΑ on line)

 Pas deklaratës së një dite më parë të kreut të diplomacisë greke, Dimitris Avramopulos, edhe zëdhënësi i tij, Gregori Delavekuras e ka vlerësuar nacionalizmin një kërcënim real për marrëdhëniet mes dy shteteve dhe mbarë rajonin.
Duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve në një konferencë për mediat, lidhur me debatin e fundit pas deklaratave të kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, për një Shqipëri nga Presheva ne Preveze, Delavekuras tha se “ne duhet të shohim nga e ardhmja për të ndërtuar së bashku të ardhmen tonë evropiane”.
“Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm pasi nacionalizmi në rajonin tonë është një kërcënim real. Rritja e nacionalizmit në një rajon si Ballkani, i cili ka vuajtur shumë nga sjellje nacionaliste e irredentiste, duhet të mbahet nën kontroll. Ne nuk mund të lejojmë që kjo rritje të nacionalizmit të vazhdojë”, ka thënë ai.
Ndërkaq ai pranuar se ka pasur një përgënjeshtrim të deklaratës se kryeministrit Berisha, ndërsa ka theksuar se duhet të punojnë në mënyrë që i gjithë rajoni t’i përafrohet standardeve evropiane.
“Unë mendoj se kjo është në interes të Shqipërisë dhe në interes të popullit shqiptar, të cilin Greqia ka mbështetur gjithë këto vite”, tha ai, duke shtuar se “ajo që duhet të jetë e qartë është se ne nuk do të tolerojmë lëvizje e qëndrime nacionaliste, që e shpien rajonin tonë mbrapa. Ne duhet të shikojmë të ardhmen dhe, së bashku të ndërtojmë të ardhmen tonë të përbashkët europiane”.
Lidhur me premtimin e Berishës për nënshtetësi shqiptare gjithë atyre që e dëshirojnë, Delavekuras u shpreh se Athina nuk e njeh në detaje këtë iniciativë, por theksoi se ka rëndësi mënyra sesi do të zbatohet, në pajtueshmëri me detyrimet e Shqipërisë dhe me pozicionin e saj si kandidate për integrimin në BE.
I pyetur mbi qëndrimin e Greqisë për Kosovën, Delavekuras tha se bisedimet Prishtinë-Beograd po sjellin rezultat dhe ato duhet të vazhdojnë. “Greqia ndjek rrugën diplomatike dhe është nxitëse e dialogut, pasi pozita e gjithë rajonit është në BE, në familjen evropiane”.
Sa i përket çështjes së emrit të Maqedonisë, Delavekuras tha se Greqia ka vullnetin politik dhe merr iniciativa për zgjidhje, por Shkupi nuk iu përgjigjet atyre. Ai theksoi se termi “Maqedoni” apo “maqedonas” nuk duhet të përdoret në forumet ku merr pjesë Greqia.

No comments: