Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, December 21, 2012

CENSUS-i me militantë të PD-së, nuk u intervistuan të gjithë

Publikuar më 21.12.2012 | 11:41 (shekulli)
Shkurtimet e buxhetit për vitin e ardhshëm për bashkitë e majta nga ana e qeverisë është sjellje e qëllimshme politike. Për kryebashkiakun e Gjirokastrës, Flamur Bime, qeveria mendon që ti vërë këto bashki në konflikt me qytetarët. Ndërkaq, për CENSUS-in, në një intervistë dhënë për “Shekulli”-n, Bime deklaron se regjistrimi është kryer në shkelje të hapur me ligjin. 

Sa afër shifrave të sakta janë rezultatet e CENSUSit që realizoi INSTAT-i? 
Unë së bashku me familjen time nuk jemi regjistruar, pasi ishte qesharake. Ai CENSUS- i që u bë në 2011-ën është krejtësisht qesharak. Shifrat e publikuara nga INSTAT- i janë krejtësisht të pasakta dhe janë shumë larg realitetit në vend. Janë shumë familje në Gjirokastër të cilat nuk janë intervistuar nga punonjësit part-time që u përdorën në atë proces. Edhe në atë periudhë që u zhvillua CENSUS-i kemi bërë me përfaqësuesit e INSTAT-it luftë të fuqishme për mënyrën se si ai po realizohej, që nga drejtoresha e INSTAT-it, por sugjerimet tona kanë rënë në vesh të shurdhët. 
Cilat ishin problemet që ju konstatuat në atë periudhë? 
Debati kishte lidhje që tek regjistrimi i popullsisë të qytetit, pasi i dinim që do bënin këto lojëra që bënë këto ditë. Pasi së pari, intervistuesit ishin të pakualifikuar, po ashtu edhe kontrolluesit, të cilët dhe ata ishin persona të pakualifikuar për këtë projekt. Në bazë të ligjit në fuqi, këta persona duhet ti vendosja unë si Kryetar i Bashkisë, por as më pyetën fare, pasi ata u caktuan në atë detyrë politikisht. Ishin të gjithë militantë të PD-së që të plotësoheshin të gjithë me rroga 3-mujore. Ndaj u shkel që në fillim ligji për regjistrimin e popullsisë, pasi listën që çuam ne me listën që ata të INSTATit emëruan ishin krejtësisht të ndryshme.  
/Shekulli Print/Herion Mesi/

No comments: