Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 01, 2013

Η Ένωση Χειμαρριωτων για το θέμα των λεωφορειογραμμών: Η απόφαση αυτή μας αποκόπτει από τις ρίζες μας και τριπλασιάζει το κόστος μετάβασής μας προς την ιδιαίτερη πατρίδα

Η Ένωση Χειμαρριωτων για το θέμα των λεωφορειογραμμών: Η απόφαση αυτή μας αποκόπτει από τις ρίζες μας και τριπλασιάζει το κόστος μετάβασής μας προς την ιδιαίτερη πατρίδα http://aftonomi.gr

 

 

 

Η Ένωση Χειμαρριωτων για το θέμα των λεωφορειογραμμών: Η απόφαση αυτή μας αποκόπτει από τις ρίζες μας και τριπλασιάζει το κόστος μετάβασής μας προς την ιδιαίτερη πατρίδα

Την έντονη διαμαρτυρία της εκφράζει η Ένωση Χειμαρριωτών σε επιστολή της προς τον Γενικό Γραμματέα Μεταφορών κ. Νικόλαο Σταθόπουλο και τον Υπουργό Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων κ. Κωστή Χατζηδάκη για την διακοπή των δρομολογίων Αθήνα - Χειμάρρα και αντιστρόφως, καθώς και των υπόλοιπων πόλων της Βορείου Ηπείρου.

"Για τα μέλη του Δ/Σ αλλά και όλης της κοινότητάς μας η απόφαση αυτή είναι ανεξήγητη αφού μας αποκόπτει από τις ρίζες μας εφόσον με την συγκεκριμένη πρόταση τριπλασιάζεται το κόστος μετάβασής μας προς την ιδιαίτερη πατρίδα. Ενώ στην πρότασή σας φροντίζετε οι αλβανοί να μεταφέρονται προς τις πόλεις απευθείας εμάς μας εξαιρείτε" τονίζεται μεταξύ αλλων στην επιστολή.

Διαβάστε παρακάτω την επιστολή της Ένωσης Χειμαρριωτών για το θέμα των λεωφορειογραμμών:

Αξιότιμε κ. Γενικέ δια της παρούσης θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε  για ένα θέμα το οποίο αναστάτωσε την κοινότητά μας. Πρόκειται για την πρότασή σας προς το αλβανικό υπουργείο μεταφορών  που φιλοδοξεί να ρυθμίσει τα τακτικά δρομολόγια των λεωφορείων μεταξύ Ελλάδας και  Αλβανίας.
Με μεγάλη μας λύπη διαπιστώσαμε ότι από την πρότασή σας εξαιρείται το δρομολόγιο Αθήνα - Χειμάρρα και αντιστρόφως, καθώς και τις υπόλοιπες πόλεις της Βορείου Ηπείρου.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως στην Αθήνα ζουν περίπου 15 με 20 χιλιάδες Χειμαρριώτες οι οποίοι εδώ και χρόνια μεταφέρονται με τις υπάρχουσες γραμμές. Για τα μέλη του Δ/Σ αλλά και όλης της κοινότητάς μας  η απόφαση αυτή είναι ανεξήγητη αφού μας αποκόπτει από τις ρίζες μας εφόσον με την συγκεκριμένη πρόταση τριπλασιάζεται το κόστος μετάβασής μας προς την ιδιαίτερη πατρίδα. Ενώ στην πρότασή σας φροντίζετε οι αλβανοί να μεταφέρονται προς τις πόλεις απευθείας εμάς μας εξαιρείτε.
Επειδή πολλά λέγονται για την σκοπιμότητα αυτής της απόφασης παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε με όποιον τρόπο εσείς επιθυμείτε για ποιο λόγο λάβατε μία τόσο δυσμενή απόφαση για την κοινότητα που εκπροσωπούμε.
Μετά τιμής 
Δια το Δ/Σ της  Ένωσης Χειμαρριωτών   
Η πρόεδρος 
                                                                                                     Μαρία Μπολάνο

No comments: