Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 18, 2013

Πύρρος Δήμας: «Είχα το προνόμιο να γεννηθώ στη Βόρειο Ήπειρο που είναι πολλές Ελλάδες μαζί»


aftonomi.gr

Πύρρος Δήμας: «Είχα το προνόμιο να γεννηθώ στη Βόρειο Ήπειρο που είναι πολλές Ελλάδες μαζί»

Πύρρος Δήμας: «Η Ελλάδα είναι το πιο μεγάλο κόμμα. Να σηκώσουμε τα μανίκια και να δουλέψουμε, υπάρχει θυμός και καχυποψίες

Την Ελλάδα βάζει πάνω από όλα ο Ολυμπιονίκης και βουλευτής Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ, Πύρρος Δήμας. Όπως δηλώνει σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Real News, η Ελλάδα είναι εκείνον το μεγαλύτερο κόμμα, γιαυτό άλλωστε δεν μιλάει και πολύ για το ΠΑΣΟΚ, καθώς έχει την άποψη ότι προηγείται η χώρα.
Ο Πύρρος Δήμας δηλώνει ότι μπήκε στην πολιτική για να προσφέρει στην πατρίδα του που δοκιμάζεται και παραδέχεται ότι του ασκούνται πιέσεις και ότι δεν είναι άγιος.
«Τις υποχωρήσεις μου τις έχω κάνει, αλλά έχουν ένα όριο, που είναι οι αντοχές μου» δηλώνει στην εφημερίδα και συμπληρώνει: «πρέπει να σηκώσουμε τα μανίκια και να δουλέψουμε. Γιατί υπάρχει θέμα μεγάλο στη χώρα. Υπάρχει θυμός, αγανάκτηση, απογοήτευση, καχυποψίες».
Στην ερώτηση τι άλλαξε στη ζωή του η πολιτική, απαντά: «Δεν με βλέπει πια η οικογένειά μου. Φεύγω το πρωί, γυρίζω το βράδυ. Η μόνη πίστη που μού έχει μείνει είναι η πίστη μου στους νέους. Μόνο αυτοί μπορούν να αλλάξουν τη χώρα».

Όσο για το ότι πολλοί δεν πίστεψαν ότι είναι Έλληνας, δηλώνει: «Είχα το προνόμιο να γεννηθώ στη Βόρειο Ήπειρο, που είναι πολλές Ελλάδες μαζί, από τον καημό και την αγάπη, από το μαράζι. Μόνο την Ελλάδα ονειρευόμουν μικρός. Από τη Χιμάρα έβλεπα τα φώτα της Κέρκυρας και έλεγα, μικρό παιδί:"θα πάω μία μέρα στον παράδεισο"». No comments: