Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 18, 2013

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: Το ΔΣ του Συλλόγου Βορειοηπειρωτών

Και φέτος γιορτάστηκε μεγαλοπρεπώς στην Αθήνα η 99-η Επέτειος Αυτονομίας της Βορείου Ηπείρου


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σήμερα, Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013, στην Αθήνα στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Καρύτση, γιορτάστηκε μεγαλοπρεπώς η 99η επέτειος  Ανακηρύξεως της Αυτονόμου Πολιτείας της Βορείου Ηπείρου. Εκατοντάδες Βορειοηπειρώτες παραβρέθηκαν για άλλη μια χρονιά για να τιμήσουν την 17η Φεβρουαρίου 1914. Ως γνωστόν, τον Φεβρουάριο του 1914 οι Βορειοηπειρώτες επαναστάτησαν, ανακήρυξαν στο Αργυρόκαστρο την Αυτόνομο Πολιτεία της Βορείου Ηπείρου και σχημάτισαν κυβέρνηση με πρόεδρο τον Γεώργιο Ζωγράφο. Ακολούθησαν επικοί αγώνες, οι οποίοι οδήγησαν στην υπογραφή του Πρωτοκόλλου της Κέρκυρας [17 Φεβρουαρίου 1914], από τις Μεγάλες Δυνάμεις και της Αλβανίας συμπεριλαμβανομένης, όπου αναγνώριζαν την ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ της Βορείου Ηπείρου.
Την διοργάνωση του εορτασμού, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ανέλαβε ο Σύλλογος Βορειοηπειρωτών και το γενικό πρόσταγμα το είχε ο πρόεδρος του Συλλόγου κ. Μπάμπης Καραθάνος. Την εκδήλωση, λάμπρυναν οι νέες και οι νέοι Βορειοηπειρώτες, φορώντας τις παραδοσιακές στολές τους και κρατώντας τα λάβαρα του αγώνα και την ένδοξη σημαία της Αυτονόμου Ηπείρου.
Μετά την Θεία Λειτουργία, εψάλη Δοξολογία και Μνημόσυνο υπέρ των πεσόντων. Την πανηγυρική Ομιλία για την Επέτειο, εκφώνησε η Ελένη Δήμου, αντιπρόεδρος της "Νεολαίας Βορειοηπειρωτών".  Στην ομιλία της, η κα Δήμου έκανε μία μικρή ιστορική αναδρομή στην Ιστορία της Βορείου Ηπείρου, από την δημιουργία του Βορειοηπειρωτικού Ζητήματος κατά τους Βαλκανικούς πολέμους 1912 – 1913,  μέχρι τις μέρες μας.
Μετά πήρε το λόγο  ο κ. Μπάμπης Καραθάνος, ο οποίος ευχαρίστησε την αντιπρόεδρο της Νε.Β, τους εκατοντάδες παρευρισκόμενους και τους επίσημους παριστάμενους. Μεταξύ άλλων στο λόγο του τόνισε την ενότητα που χρειάζεται η Βορειοηπειρωτική κοινότητα, ώστε να αντιμετωπίζουμε κάθε επίθεση από τους εθνικιστές αλβανούς και για την επίλυση των προβλημάτων μας.
Μετά την εκκλησία, οι παρευρισκόμενοι σχημάτισαν πομπή και παρά τον βροχερό καιρό κατευθύνθηκαν στο Σύνταγμα.
Με συνθήματα για τη Βόρειο Ήπειρο και με τις σημαίες να κυματίζουν περήφανα, το πλήθος έφτασε στο Σύνταγμα.
Από τους επίσημους παριστάμενους τίμησαν την ιστορική αυτή ημέρα οι: Αβραάμ Γούναρης Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Περιουσίας και εκπρόσωπος της Κυβέρνησης και του Αντώνη Σαμαρά, Πύρρος Δήμας, βουλευτής ΠΑΣΟΚ, Βασίλης Καπερνάρος βουλευτής των Ανεξάρτητων Ελλήνων, Χρήστος Παππάς και Ηλίας Παναγιώταρος, βουλευτές της Χρυσής Αυγής, Κατερίνα Αδαμοπούλου, εκπρόσωπος ΛΑ.ΟΣ, Χρήστος Γιάνναρης, υπεύθυνος Τομέα Παλιννοστούντων και Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων της ΝΔ,  Κώστας Αθανασόπουλος,  περιφερειακός σύμβουλος Αττικής, Θωμάς Γιάννης, αντιπρόεδρος ΚΕΑΔ, Περικλής Νάτσης , εκπρόσωπος κόμματος ΕΕΜΜ-MEGA και κλιμάκιο, Νίκος Κέπης, τέως αστυνομικός διευθυντής Ηπείρου, Απόστολος Κατοπόδης, Πρόεδρος ΣΦΕΒΑ Αθηνών,  Στέφανος Γούλας, εκπρόσωπος Εθνικού Μετώπου, Δημήτρης Γερογιάννης, πρόεδρος της ΕΟΕΑ - ΕΔΕΣ,"ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΖΈΡΒΑΣ", Δημήτρης Περδίκης, Πρόεδρος της Κίνησης για την Αναγέννηση της Βορείου Ηπείρου.Παραβρέθηκαν επίσης πολλοί πρόεδροι και εκπρόσωποι Ομοσπονδιών και Συλλόγων Βορειοηπειρωτών.
Στη συνέχεια  έγινε η κατάθεση στεφάνων και με τη συνοδεία της μπάντας του Δήμου Αθηναίων όλοι οι Βορειοηπειρώτες και μη έψαλαν τον εθνικό ύμνο 


Publikuar më 17.02.2013 | 20:12

Epiri i Veriut ka festuar 99-vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Organizata të ndryshme janë mbledhur në Athinë për të kujtuar 17 shkurtin e vitit 1914, datë në të cilën u deklaruar pavarësia. Të grumbulluarit kanë kënduar himnin kombëtar të Epirit të Veriut. 
Të pranishëm kanë qenë edhe dy deputetë të parlamentit grek, Pirro Dhima i PASOK dhe Kristo Papas i Agimit të Artë. Gjithashtu ishin të pranishëm edhe dy deputetë të tjerë, Basil Kapernaros nga Pavarësia e Greqisë dhe Elias Panayiotoros i Agimit të Artë. 
Pirro Dhima në një intervistë për “Real News”, i është kundërpërgjigjur atyre që thonë se ai nuk është grek por shqiptar. "Kam pasur privilegjin që të lindë në Epirin e Veriut, ku ka shumë grekë të pikëlluar dhe me dhimbje në zemër. Vetëm Greqinë ëndërroja i vogël. Nga Himara shihja dritat e Korfuzit dhe thoja: ‘Unë do të shkoj një ditë në parajsë’”, është shprehur ai.
Në vitin 1914, ajo pjesë e Shqipërisë që ndryshe quhet Epiri i Veriut refuzoi t’i bashkohej Shqipërisë duke deklaruar pavarësinë në Gjirokastër dhe formoi qeverinë e saj.
Protokolli i Korfuzit, i cili u firmos nga Shqipëria dhe qeveria e përkohshme e Epirit të Veriut, njihet zyrtarisht Epirin e Veriut si njësi autonome vetëqeverisëse nën sovranitetin dhe principet e Shqipërisë. Kjo marrëveshje i jepte në një farë mënyrë autonomi brenda territorit të Shqipërisë. 
Kjo ndodhi pas përfundimi të Luftës së Ballkanit por protokolli nuk u implementua asnjëherë për shkak që paqëndrueshmërisë politikë në Shqipëri. Ndërsa anulimi i protokollit u bë zyrtarisht në vitin 1921 gjatë Konferencës së Ambasadorëve.
/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./

No comments: