Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, February 05, 2013

Elina Duni Quartet – review

  1. Buy the CD
  2. Download as MP3
  3. Matane Malit
  4. Elina Duni Quartet
  5. ECM
  1. 2012
  1. Tell us what you think: Rate and review this album
When Albanian singer Elina Duni was studying classical music and jazz in Switzerland, she didn't know any folk songs from her homeland – but after 2004, they became her central inspiration. Duni sings in Albanian, but though these Balkan melodies are reclaimed with scrupulous care, her technique runs from flawlessly pitched, hymnlike incantations to swerving wordless improv in the style of Norma Winstone or Sidsel Endresen, while her partnership with Swiss pianist Colin Vallon's trio enhances the discreet subtleties of her jazz sensibility. An early track such as the solemnly pulsing Kjani trima is traditional, but Duni shifts from a melodious suppleness to skimming improvisation in the more emphatic Kur Te Kujtosh, and becomes turbulently emotional over Vallon's sinister banging chords after the tranquil beginnings of Vajze e Valeve. The singer's taut timing and rhythmic inventiveness develop the damped-strings groove of Eere Pranverore, while Re Kambana suggests more declamatory, African-inflected singing and the blues, and Cobankat sounds like a slow country and western song. This quartet definitely sounds like rising star material for ECM.

No comments: