Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, February 05, 2013

Nacionalizmi si pretekst në Ballkan-nga Ardian Ndreca

.....Nji tjetër figurë e dalun prej teatrit të kukullave të politikës shqiptare që e degradon nacionalizmin në nji palaçollek të pashoq asht edhe Idrizi i PDIU-së. Rezoluta e tij çame që i kërkon Greqisë 10 miliard euro damshpërblim për pronat e çamëve të shpërngulun asht shprehje e delirit dhe e papërgjegjsisë së nji demagogu. Ky delir që përdor çeshtjen çame për qëllime elektorale po e djeg përfundimisht shpresën me ua njohtë çamëve të drejtat e tyne. Sot Greqia ka në zverk shqelmin e nji krize që e ka çue shtetin drejt falimentimit e rrezikon mos me pasë pare me pague pensionet e rrogat, prandaj as BE-ja dhe as shteti grek s’kanë për ta marrë seriozisht atë rezolutë qesharake. Konsumimi i çështjes çame sot dhe dështimi i saj janë të barabartë me shkatërrimin përfundimtar të çdo shprese të arsyeshme për me ua njohtë të drejtat asaj popullate të keqtrajtueme padrejtësisht. Mbas përdorimit që po i ban Idrizi për qëllime elektorale kësaj çështje, askush nuk do të ketë nesër forcë morale dhe rast politik me çue zanin në Europë për çamët dhe gjithçka do të arkivohet përfundimisht.....(lexoni te plote ne: http://respublica.al/permbajtje/2013/02/04/nacionalizmi-si-pretekst-ne-ballkan#comment-33408)

No comments: