Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, February 13, 2014

ΕΠΙΣΗΜΟ: Επαναχορηγείται η σύνταξη ΟΓΑ στους Βορειοηπειρώτες


- Επιβεβαίωση του ρεπορτάζ της Aftonomi.gr

- Θα απαιτείται διαμονή στην Ελλάδα 10 έτη από 20 που ίσχυε

Μόνιμη διαμονή στην Ελλάδα τα τελευταία 10 χρόνια αντί τα τελευταία 20 που ισχύει σήμερα θα απαιτείται στο εξής για την καταβολή της σύνταξης ανασφάλιστων υπερηλίκων από τον ΟΓΑ, μόλις συμπληρωθεί  το 67ο έτος της ηλικίας. Με τη «χαλάρωση» των κριτηρίων, υπολογίζεται ότι θα επαναχορηγηθεί σε περίπου 22.000 υπερήλικες ομογενείς σταδιακά σε τρία χρόνια η σύνταξη των 360 ευρώ που είχε καταργηθεί με μνημονιακό νόμο το 2012. 
Το Υπουργείο Εργασίας αποφάσισε σήμερα να προωθήσει τη νέα ρύθμιση έως τις 28 Φεβρουαρίου, στο πλαίσιο της πολιτικής μικρών παροχών που «θεραπεύουν» αδικίες. Την επαναφορά τουλάχιστον των μισών συντάξεων σταδιακά σε βάθος τριετίας είχε προτείνει εδώ και αρκετό καιρό ο διοικητής του ΟΓΑ κ. Ξενοφών Βεργίνης, μετά τη διαπίστωση ότι 40.000 υπερήλικες που είχαν χάσει τη σύνταξή τους το 2012 με την εφαρμογή του μνημονιακού νόμου  - κυρίως ομογενείς από την Βόρειο Ηπειρο και παλιννοστούντες από τις χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης - δίνουν αγώνα για να επιβιώσουν.

No comments: