Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, January 17, 2007

Dhimitër Llazari i PD perballe Vasil Bollanos te PDNJ

Ndarja e zonave zgjedhore, ka ashpërsuar marrëdhëniet në koalicionin e djathtë. Sikurse në çdo lloj zgjedhjeje, shkak është bërë bashkia e Himarës ku PBDNJ e PD nuk janë marrë vesh me njëra tjetrën.
“Nuk kemi një marrëveshje. PD nuk e toleron kandidatin e vet për atë zonë. Sigurisht, duke pasur mbështetje në Himarë, ne nuk mund të lëmë këtë zonë të lirë për PD” ishte deklarata e djeshme e deputetit të pavarur të Himarës Spiro Peçit, i cili gjithsesi nuk e dinte se ç’mund të ndodhte deri në fund të negociatave. “Megjithatë ata deri tani nuk e kanë toleruar këtë zonë” ishte deklarata e Leonard Solisit.
Të ndodhur përballë kësaj situate, PBDNJ, sikurse e ka deklaruar edhe më parë, do të bëjë aleanca lokale me të dyja partitë, edhe PS edhe PD, dhe nuk do të impenjohet me një aleancë të përgjithshme në qendër. Kjo ka qenë një strategji e kahershme e PBDNJ dhe vazhdon të ruhet.
Në Himarë PD ka vendosur të shpallë një kandidat të vetin. Biznesmeni Dhimitër Llazari, do të jetë kandidatura e PD për këtë qytet me shumicë minoritare. Ndërkaq, që PBDNJ kërkon të rikandidojë në këtë bashki, kryetarin aktual Vasil Bollano. Në zgjedhjet e vitit 2003, ai u zgjodh në krye të Bashkisë pas një marrëveshjeje PD-PBDNJ. Por në zgjedhjet e vitit 2000 për herë të parë, PS e PD, u bashkuan bashkë kundër kandidatit të Omonias dhe PBDNJ në emër të interesave kombëtare, çka shkaktoi edhe precedentë negativë në ato zgjedhje, për shkak të inicidenteve të raportuara edhe në raportet e misioneve të vëzhgimit të OSBE dhe Këshillit të Evropës.
Krerët e PBDNJ-së me kohë ishin përfshirë në bisedime me drejtuesit më të lartë të PD-së, në përpjekje për të sendërtuar një koalicion lokal për tre bashki në jug të vendit: Himarën, Sarandën dhe Dropullin. Në këto tre bashki, PBDNJ-ja pretendonte të paraqiste kandidatët e saj për kryetarë, të cilët do të mbështeteshin nga PD-ja dhe aleatët e tjerë të koalicionit qeverisës. Bisedimet kishin ditë që zhvilloheshin dhe PBDNJ-ja nuk kishte marrë ende asnjë përgjigje mohuese apo pohuese nga krerët e PD-së. Por Berisha duket kishte në mendje tjetër gjë. Pa asnjë njoftim paraprak, ose refuzim për të mbështetur kandidaturat e PBDNJ-së, kryesia e PD-së mori vendim për të mos “lëshuar pe” për dy nga kërkesat e PBDNJ-së për bashkitë e Himarës dhe të Sarandës.

1 comment:

Anonymous said...

Dhimiter Lazari os Xhim Lazeri sic e quajne midis tyre himarjotet po mat kapacitetin e tij ne keto zgjedhje qe pergjithesisht nuk eshte per tu lakmuar. PD perfundimisht vendosi qe perballe PBDNJ te mos paraqise figuren e konsumuar te Savo Priftit qe ndonse ne koalicion me PDNj ishte kritizeri me i madh i punes se kryetarit te bashkise.

Nga Petraqi